Waga łazienkowa to przedmiot, który w wielu przypadkach rodzi zmienne uczucia. Ilu z nas tak naprawdę lubi odczytywać wynik na wadze ? W obawie przed kolejnymi kilogramami często uciekamy się do różnych sposobów oszukiwania pomiarów.Często nie dowierzamy, jak to możliwe by w ciągu jednego dnia przybrać na wadze nawet kilka kilogramów. Z tego artykułu dowiesz się jakie najczęstsze błędy popełniamy wchodząc na wagę.

 Jak się ważyć

1.Ważysz się codziennie

Zdaniem dietetyków oraz trenerów fitness, wagę ciała należy kontrolować, ale potrzebny jest do tego pewien system.

Osoby, które są na diecie powinny ważyć się maksymalnie raz w tygodniu, w wybrany konkretny dzień. Nie częściej. Codzienna kontrola wagi, może tylko negatywnie wpływać na naszą mobilizację do przestrzegania diety i treningu.

 

2.Wchodzisz na wagę o różnych porach dnia

W ciągu dnia waga naszego ciała, podobnie jak temperatura czy ciśnienie tętnicze krwi, ulega naturalnym fizjologicznym wahaniom. Na wagę powinniśmy wchodzić, rano zaraz po przebudzeniu i po wizycie w toalecie. Kiedy śpisz twój organizm odpoczywa. Nie dostarczasz mu energii, wręcz przeciwnie, to organizm ją użytkuje - spala. Dlatego o poranku nasza waga jest najniższa. W ciągu dnia, spożywamy posiłki i napoje - pełny pęcherz i wypełnione jelita, to tylko ponadprogramowe kilogramy na naszej wadze. Należy pamiętać również, by w dzień poprzedzający ważenie, unikać obfitych tłustych kolacji oraz alkoholu. W ciągu dnia nasza waga może się zmieniać nawet o 2 – 3 kilogramy.

3. Ważysz się bezpośrednio po ciężkim treningu

Podczas intensywnego wysiłku, nasze mięśnie pracują, a nawet puchną (zatrzymują wodę). By uzyskać prawidłowy pomiar należy, ważyć się przed treningiem, albo w następnym dniu.

4. Wątpisz w siebie i swoją dietę jeśli przytyjesz 1 lub 2 kilogramy

Bardzo często te 1 lub 2 kilogramy, to woda. Nie panikuj tylko zastanów się dokładnie jak wyglądał twój ostatni dzień? Co robiłeś? Co jadłeś? Jeśli np. wczoraj na urodzinach kolegi była pizza, słone orzeszki i krakersy z dipami, do tego kilka lampek szampana, możesz być pewny, że to tylko woda, którą twój organizm zmagazynował. To dotyczy również pań, w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Zmiany hormonalne mogą odpowiadać za magazynowanie wody i tym samym wzrost wagi nawet o 3 do 4 kilogramów. Kilka szklanek wody mineralnej czy ziołowych herbatek rozwiąże problem.

5. Wchodzisz na wagę w ubraniu i butach

Jeśli chcesz poznać prawidłową masę swojego ciała, waż się w bieliźnie najlepiej boso. Jeśli nie czujesz się z tym dobrze, wybierz strój np. dresy, w których zawszę będziesz sprawdzać swoją wagę. W innych przypadkach zważ siebie a później swój strój, który miałeś na sobie.

6. Ważysz się w pośpiechu

Poświęć ważeniu się, co najmniej 3 minuty. Ustaw wagę na płaskiej, twardej powszechni, najlepiej na kafelka lub panelach (unikamy dywanów i wykładziny). Stań na wadze wyprostowany. Stopy równolegle ustawione, najlepiej na środku wagi. Pamiętaj by całe stopy znalazły się na wadze. Dokonaj pomiaru dwukrotnie dla uśrednienia wyniku. Zapisz pomiar w swoim dzienniczku treningowym lub w wybranej aplikacji na telefon. Dzięki notatkom będziesz mógł systematycznie kontrolować swoje postępy.