W naszym społeczeństwie dominuje pogląd, iż zdrowy człowiek powinien mieć 36,6 ºC. Jednak to fałszywy pogląd, ponieważ mało kto z nas posiada taką wartość temperatury, a już na pewno nie na przekroju pełnej doby. Nawet kiedy jesteśmy zdrowi w ciągu dnia nasz organizm zmienia temperaturę. To tak zwany dobowy rytm temperaturowy. 

 

Rytm dobowy temperatury jest uzależniony od naszej fizjologii oraz od podstawowych czynności, które wykonujemy każdego dnia taki jak:sen, praca, spożywanie posiłków, zakupy czy zabawa z dzieckiem.

Jak interpretować wyniki temperatury ciała


Najniższe wartości temperatury nawet w okolicy 36,03-36,04 ºC będziemy mogli zmierzyć między 23:00 a 05:00 nad ranem.

Następnie w ciągu dnia i w trakcie prowadzonych aktywności fizycznych, nasza temperatura będzie wzrastać nawet o kilka kresek, (dokładnie wartości są cechą indywidualna każdego z nas).

Najwyższe wartości temperatury osiągamy między 15:00 a 18:00 nawet do 38ºC. Co to oznacza?

Jeśli zmierzymy temperaturę rano, zaraz po przebudzeniu, i pomiar wskaże około 38 ºC jest to bardziej niepokojący sygnał, niż kiedy otrzymamy identyczny pomiar po godzinie 17:00.

Dodatkowo na naszą temperaturę wpływają również: 

Nasz wiek - dzieci mają podwyższony metabolizm, dlatego u maluszków temperatura zawsze będzie nieznacznie podwyższona np. do 37 ºC. Uniemowląt ośrodek termoregulacji, jest słabo rozwinięty, dlatego u nich wahania temperatur mogą mieć większy zakres niż u osoby dorosłej np. o poranku mogą mieć temperaturę od 36,2 ºC nawet do 37 º C. U osób starszych metabolizm, słabe krążenie krwi może powodować spadek temperatury do wartości 36,4 ºC.

Płeć - u kobiet, temperatura będzie ulegać wahaniom wraz z konkretną fazą cyklu menstruacyjnego

Tryb pracy - inną temperaturę będzie mieć pracownik biurowy w klimatyzowanym pomieszczeniu, a inną sprzedawca na targu w upalny dzień, czy pracownik chłodni.

Przyjmowane leki - niektóre suplementy diety wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej będą podwyższać ciepłotę ciała

Zakresy temperatur:

Wykres temperatury ciała gorączka