Pomiar ciśnienia jest obok pomiaru temperatury, najczęściej przeprowadzanym badaniem, zarówno w środowisku medycznym jaki i domowym. W szybki i prosty sposób dostajemy informację o naszym aktualnym stanie zdrowia. W dobie powszechnej elektroniki, przeprowadzenie pomiaru ciśnienia wydaje się banalną czynnością. Jak pokazują statystki, wielu z nas przeprowadza pomiar w nieprawidłowy sposób.
10 zasad, których należy przestrzegać mierząc ciśnienie:
- Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy przeprowadzając pomiar jest pośpiech i chaotyczność. Nie spieszmy się, spróbujmy się wyciszyć zrelaksować, poddenerwowani czy zestresowani zawsze będziemy mieć podwyższoną wartość ciśnienia.
- Przed przeprowadzeniem pomiaru nowym ciśnieniomierzem, koniecznie zapoznaj się z treścią załączonej ulotki. Większość aparatów działa podobnie, jednak każdy producent czy konkretny model, może mieć szczególne wymagania.
- Na pół godziny przed pomiarem należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych. Nie należy również palić papierosów.
- Bezpośrednio przed badaniem należy się wyciszyć, uspokoić, ograniczyć aktywność ruchową, (udowodniono, iż stres zawyża wartość mierzonego ciśnienia). Na 15 minut przed pomiarem, należy usiąść i zrelaksować się. Nie mierzymy ciśnienia zaraz po przyjściu z dworu, czy po kąpieli.
- Ciśnienie należy kontrolować systematycznie, o tych samych godzinach, najlepiej dwa razy dziennie. Tylko wówczas otrzymujemy wyniki, które możemy ze sobą porównywać. Ciśnienie podobnie jak temperatura ulega fizjologicznym wahaniom, w trakcie doby.
- W trakcie pomiaru nie rozmawiamy, nie jemy, nie pijemy.
- Mankiet należy założyć na niedominującą rękę. Np. jeśli jesteś praworęczny, mankiet należy zapiąć na lewym przedramieniu. Ręka powinna być podparta.
- Mankiet powinien być dobrany do średnicy ramienia. Patrz na rozmiar mankietu przed zakupem ciśnieniomierza. Mankiet zakładamy tak by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości 2-3 centymetrów od dołu łokciowego. W szczelinie pomiędzy mankietem a ramieniem powinny zmieścić się tylko dwa palce.
- Przed uruchomieniem aparatu należy rozluźnić rękę, wewnętrzną strona dłoni skierowana ku górze, palce powinny być zgięte w naturalny sposób, nie zaciskamy pięści.
- Włączamy aparat i dokonujemy pomiaru. Obecnie większość dostępnych ciśnieniomierzy to automaty. Aparat sam pompuje mankiet do odpowiednich wartości. W aparatach, które posiadają funkcję T3 uśredniania pomiaru, badanie należy przeprowadzić do trzech razy. W odstępach około 10 minut. Wówczas aparat uśrednia wynik trzech pomiarów, podając wynik ,który jest najbardziej wiarygodną wartością.
Ważne!
Błędnie przeprowadzony pomiar fałszuje wyniki o naszym stanie zdrowia. Nie wiemy czy jesteśmy narażeni na chorobę nadciśnieniową, czy przyjmujemy właściwe leki w prawidłowych dawkach. Narażamy się na stres związany z procesem reklamacji bowiem wydaje nam się że ,,aparat źle mierzy”.
Pamiętaj o właściwym wyborze rozmiaru mankietu.
Za mały mankiet będzie zawyżał wyniki mierzonego ciśnienia.
I odwrotnie za duży za luźny mankiet będzie dawał fałszywe, zaniżone wartości.