Pomiar ciśnienia jest obok pomiaru temperatury, najczęściej przeprowadzanym badaniem, zarówno w środowisku medycznym jaki i domowym. W szybki i prosty sposób dostajemy informację o naszym aktualnym stanie zdrowia. W dobie powszechnej elektroniki, przeprowadzenie pomiaru ciśnienia wydaje się banalną czynnością. Jak pokazują statystki, wielu z nas przeprowadza pomiar w nieprawidłowy sposób. 

10 zasad, których należy przestrzegać mierząc ciśnienie:

 

 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi

  1. Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy przeprowadzając pomiar jest pośpiech i chaotyczność. Nie spieszmy się, spróbujmy się wyciszyć zrelaksować, poddenerwowani czy zestresowani zawsze będziemy mieć podwyższoną wartość ciśnienia.

  2. Przed przeprowadzeniem pomiaru nowym ciśnieniomierzem, koniecznie zapoznaj się z treścią załączonej ulotki. Większość aparatów działa podobnie, jednak każdy producent czy konkretny model, może mieć szczególne wymagania.

  3. Na pół godziny przed pomiarem należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych. Nie należy również palić papierosów.

  4. Bezpośrednio przed badaniem należy się wyciszyć, uspokoić, ograniczyć aktywność ruchową, (udowodniono, iż stres zawyża wartość mierzonego ciśnienia). Na 15 minut przed pomiarem, należy usiąść i zrelaksować się. Nie mierzymy ciśnienia zaraz po przyjściu z dworu, czy po kąpieli.

  5. Ciśnienie należy kontrolować systematycznie, o tych samych godzinach, najlepiej dwa razy dziennie. Tylko wówczas otrzymujemy wyniki, które możemy ze sobą porównywać. Ciśnienie podobnie jak temperatura ulega fizjologicznym wahaniom, w trakcie doby.

  6. W trakcie pomiaru nie rozmawiamy, nie jemy, nie pijemy.

  7. Mankiet należy założyć na niedominującą rękę. Np. jeśli jesteś praworęczny, mankiet należy zapiąć na lewym przedramieniu. Ręka powinna być podparta.

  8. Mankiet powinien być dobrany do średnicy ramienia. Patrz na rozmiar mankietu przed zakupem ciśnieniomierza. Mankiet zakładamy tak by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości 2-3 centymetrów od dołu łokciowego. W szczelinie pomiędzy mankietem a ramieniem powinny zmieścić się tylko dwa palce.

  9. Przed uruchomieniem aparatu należy rozluźnić rękę, wewnętrzną strona dłoni skierowana ku górze, palce powinny być zgięte w naturalny sposób, nie zaciskamy pięści.

  10. Włączamy aparat i dokonujemy pomiaru. Obecnie większość dostępnych ciśnieniomierzy to automaty. Aparat sam pompuje mankiet do odpowiednich wartości. W aparatach, które posiadają funkcję T3 uśredniania pomiaru, badanie należy przeprowadzić do trzech razy. W odstępach około 10 minut. Wówczas aparat uśrednia wynik trzech pomiarów, podając wynik ,który jest najbardziej wiarygodną wartością.

Ważne!

Błędnie przeprowadzony pomiar fałszuje wyniki o naszym stanie zdrowia. Nie wiemy czy jesteśmy narażeni na chorobę nadciśnieniową, czy przyjmujemy właściwe leki w prawidłowych dawkach. Narażamy się na stres związany z procesem reklamacji bowiem wydaje nam się że ,,aparat źle mierzy”.
Pamiętaj o właściwym wyborze rozmiaru mankietu.
Za mały mankiet będzie zawyżał wyniki mierzonego ciśnienia.
I odwrotnie za duży za luźny mankiet będzie dawał fałszywe, zaniżone wartości.