Elektrostymulator jest urządzeniem, które poprzez wyemitowany impuls elektryczny wywołuje skurcz mięśni lub grupy mięśni. Elektrostymulacja mięśni to innowacyjny, całkowicie bezpieczny sposób do walki z bólem: mięśni, stawów, powięzi.
To również doskonały sposób by:
- poprawić ukrwienie
- wzmocnić kurczliwość mięśni po operacji
- odżywić uszkodzone grupy mięśni np. w rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu
- wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej
- rozwijać budowę mięśniową
- wspomagać proces gojenia
W popularnych modelach elektrostymulatorów generowane są dwa rodzaje impulsów: TENS oraz EMS. Przy czym typ TENS odpowiada za przewodzenie impulsów do nerwów czuciowych, zaś EMS do nerwów motorycznych. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) - przezskórna stymulacja nerwów. Metoda generowana przez elektrostymulator, który wysyła impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie. TENS to inaczej mówiąc stymulacja nerwów.
Metoda hamowania czucia bólu została oparta na zjawisku zwanym ,,bramkowaniem bólu”. W zjawisku tym, dochodzi do spadku dopływu impulsów bólowych biegnących od jednego neuronu czuciowego w zwojach rdzeniowych do drugiego neuronu czuciowego umieszczonego w rogach tylnych rdzenia kręgowego. Zablokowanie impulsów bólowych nie uszkadza struktury nerwów, lecz "oszukuje‘’ mózg, dzięki czemu nie odczuwamy dolegliwości bólowych.
Dodatkowo stymulator doprowadzając do skurczu mięśni wywołuje wzrost wydzielania substancji redukujących odczuwanie bólu, tzw. związków opioidowych. Sama metoda nie leczy przyczyny powstawania dolegliwości bólowych, ale w znacznym stopniu redukuje stopień odczuwania bólu.
Stymulacja TENS jest zalecana w przypadkach redukowania odczuwania bólu:
- pooperacyjnego
- przy rehabilitacji
- fantomowego
- przy złamaniu
- związanego z zapaleniem mięśni i stawów
- przy półpaścu
- reumatycznego
- menstruacyjnego
- przy porażeniach połowicznych, po udarach
EMS to rodzaj stymulacji, może być wykorzystywana samodzielnie przez sportowców lub osoby aktywne fizycznie.
Celem terapii EMS jest: wzmocnienie i rozbudowanie wybranego mięśnia lub grup mięśni. Przy słabszej stymulacji EMS otrzymujemy przewodzenie impulsów, które jest charakterystyczne dla masażu. Zniesienie intensywności stymulacji EMS przyczynia się do: rozluźnienia i regeneracji mięśni oraz do poprawy ukrwienia i wyglądu naszej skóry. Dlatego też stymulator jest chętnie kupowany przez sportowców, nie tylko w okresach wzmożonej intensywności treningowej ale i na czas roztrenowania.
Stymulator pomaga również w spalaniu tkanki tłuszczowej. Wyzwolenie impulsu elektrycznego wywołuje napięcie konkretnego mięśnia lub grupy mięśni. Do wykonania takiego skurczu organizm zużywa energię i jednocześnie spala tkankę tłuszczową. Jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, iż stymulator nigdy nie zastąpi pełnej aktywności fizycznej. Dzięki wykorzystaniu elektrostymulatora możemy zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej na wybranej części ciała, wyrzeźbić konkretną grupę mięśni, ale nie możemy oczekiwać zwiększonej redukcji masy ciała. Więcej na temat elektrostymulatorów i ich funkcji, dowiesz się z artykułu Jak dopasować program elektrostymulatora.