Elektrostymulacja jest szeroko wykorzystywaną metodą leczenia bólu m.in. bólu pleców, karku czy kończyn. Właściwe umiejscowienie elektrod, pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki rehabilitacji w domowym zaciszu. Decydując się na jeden z 7 programów: sport, fitness, estetyka, ukrwienie, masaż, ból, rehabilitacja, możemy dopasować indywidualnie pracę stymulatora do naszych potrzeb.Pierwsza stymulacja może być trudna, dlatego zalecamy konsultację z fizjoterapeutą.

Jak dopasować elektrostymulator

 

  • należy również pamiętać by:
  • elektrody naklejać na ciało przed uruchomieniem urządzenia, nigdy odwrotnie
  • elektrody naklejać na czystą skórę, pozbawioną ran, oparzeń, kremów czy maści
  • przed stymulacją mocno owłosionych części ciała, zalecamy ogolenie wybranej partii ciała
  • nie wolno nakładać elektrod na przeciwległych stronach mózgoczaszki, klatki piersiowej, bezpośrednio na ranach i oparzeniach

Elektrostymulacja jest przeciwwskazana:

  • u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca
  • u pacjentów z chorobami typu neurogennego
  • u kobiet w ciąży
  • u małych dzieci

Jak indywidualnie dobrać program na elektrostymulatorze ?

Większość dostępnych na rynku elektrostymulatorów pozwala korzystać z kilku programów i trybów pracy. W zależność od naszych potrzeb i indywidualnej reakcji na ból, sami możemy dopasować program i nasilenie, tak by stymulacja przynosiła nam relaks, nie ból czy dyskomfort - dowiedz się W czym pomaga elektrostymulator ? Pamiętajmy by przy pierwszej stymulacji zaczynać od niskiego nasilenia impulsów, z czasem nasze ciało będzie przyzwyczajać się do siły skurczu, stąd też dla uzyskania pożądanych efektów będziemy zmuszeni używać większego nasilenia impulsów.


Wybrane programy:

1. TENS niskiej częstotliwości wysyła impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości > 10 Hz o dużym natężeniu - do 100 mA . Czas trwania impulsu - 200 mikrosekund. Cały czas zabiegu trwa około 25 minut. Wykorzystywane w leczeniu dużych grup mięśni.

2. TENS wysokiej częstotliwości, częstotliwość impulsu - pomiędzy 10 a 200 Hz oraz małe natężenie - od 25 do 30 mA. Czas trwania zabiegu od 30 do 90. Elektrody w tym przypadku należy nakleić nad obszarem bólowym. W pierwszym okresie możemy odczuwać delikatne mrowienie, w kolejnych minutach powinniśmy przestać odczuwać ból. 

3. TENS uderzeniowy (BURST) – czyli silne uderzenia seriami impulsów tzw. fale uderzeniowe. Działanie przeciwbólowe po tym zabiegu odczuwamy z opóźnieniem, ale efekt przeciwbólowy będzie utrzymywać się dłużej. 

4. TENS krótki intensywny (Brief Intense). Podobny jest do TENS wysokiej częstotliwości. Wykorzystuje najwyższe, tolerowane przez człowieka natężenie i częstotliwość 100 Hz. Wywołuje duży skurcz mięśnia, wykorzystywany najczęściej przez sportowców, którym zależy na przyroście tkanki mięśniowej. 

5. TENS modułowany-mieszany, to metoda która wykorzystuje różne rodzaje impulsów. Przy niskim natężeniu będzie odczuwalna jako przyjemny masaż.