Jeśli chcesz żeby zakupiony inhalator służył Tobie i Twojej rodzinie przez kilka najbliższych lat, poznaj kilka sposobów na przedłużenie jego “życia”. Podobnie jak z ekspresem do kawy, odkurzaczem czy autem, również inhalator wymaga odpowiedniej obsługi i systematycznej konserwacji. Tylko zachowując odpowiednią higienę możemy mieć pewność, iż nebulizacja przeprowadzona wybranym aparatem, będzie skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia.

W prasie znajdziemy artykuły, z których może wynikać, iż nebulizacja czasem niesie ze sobą, pewne ryzyko dotyczące zakażenia jamy ustnej czy przenoszenia innych zakażeń. Owszem takie ryzyko, może wystąpić ale tylko wówczas jeśli nie czyścimy i nie wymieniamy regularnie akcesoriów takich jak: przewód, ustnik, maseczka, nebulizator czy filtry.

Podczas nebulizacji dochodzi do rozbijania cząsteczek leku, większość trafia do układu oddechowego chorego, jednak niewielka część osadza się na elementach inhalatora. Resztki leków plus zanieczyszczenia i brud z powietrza, mogą wywoływać infekcje.

Po każdej jednorazowej inhalacji akcesoria oraz inhalator należy dokładnie wyczyścić

Rozłączyć poszczególne części inhalatora: odłączyć przewód powietrzny, nebulizator i ustnik/maseczkę. Rozkręcić i dokładnie umyć nebulizator, wraz ze stożkiem, w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Uwaga! Pamiętaj by nie zgubić stożka, jest bezcennym i niezastąpionym ,,sercem” nebulizatora. 

Przy wyborze inhalatora, warto poszukać modelu, który posiada nebulizator ze zintegrowanym stożkiem.

Po umyciu nie zakręcaj nebulizatora, pozostaw go na przygotowanym wcześniej czystym, suchym, papierowym ręczniku, aż do całkowitego wyschnięcia. Przewód powietrzny należy dokładnie wypłukać pod ciepłą, bieżącą wodą, tak by woda swobodnie przez niego przepływała, nawet przez kilka minut.

Tak wyczyszczony przewód powietrzny, należy ułożyć na suchym ręczniku podobnie jak nebulizator.

Maseczka, ustnik, również powinny być dokładnie umyte w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie pozostawiamy je aż do całkowitego osuszenia.

Raz na pół roku wymiana zestawu akcesoriów do inhalatora

Zgodnie z zaleceniami producentów raz na pół roku powinniśmy wymienić cały zestaw naszych akcesoriów. Regularna wymiana akcesoriów gwarantuje odpowiedni poziom higieny i maksymalną skuteczność terapeutyczną. W przypadkach częstego stosowania, zalecamy szybszą wymianę akcesoriów.

Standardowo po 200 przepracowanych godzinach: wymieniamy filtr, lub w przypadku kiedy wcześniej zaobserwujemy zmianę jego koloru z jasnego na szary. Ważne! Filtry wyrzucamy, nawet po wyczyszczeniu nie nadają się już do ponownego użycia.